Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem – Kolozsvári Kar – kv.sapientia.ro

sapientia.ro

Főoldal / Hírek /

A kisérettségi példájára versenyezhettek a diákok a XXXI. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológia Versenyen

Március 6-án, szombaton zajlott a Kárpát-medencei kiterjedésű biológiaverseny erdélyi fordulója.

Online térben is nagy volt az érdeklődés a 7-8. osztályos diákoknak szóló tantárgyverseny iránt, amelyet a Magyar Természettudományi Társulat, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, valamint a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezett.

Erdély 17 iskolájából 43 jelentkező nevezett be. Az előző évektől eltérően idén nem a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán rendezték meg a versenyt, hanem minden iskola a saját tanintézményén belül tartotta meg a kisérettségi példájára, személyes jelenlét és tanári felügyelet mellett. A tételeket a versenyszervező bizottság állította össze, a Kolozsvári Kar honlapjáról lehetett letölteni.  

A vetélkedő az egész Kárpát-medencére kiterjed, Felvidéktől Erdélyig, Vajdaságtól Kárpátaljáig fogja egybe azokat a 7–8. osztályos diákokat, akik hangsúlyosan érdeklődnek a biológia iránt. Az erdélyi fordulóban a legmagasabb pontszámot elért tanulók (2-2) továbbjutnak a XXXI. Herman Ottó Kárpát-medencei Biológia Verseny döntőjére, amelyre 2021. június 4–6. között Kisújszálláson (Magyarország) kerül sor. 

A verseny megszervezése révén a Sapientia EMTE elsősorban arra törekszik, hogy támogatást nyújtson az erdélyi közoktatásban zajló tehetséggondozásnak, hozzájáruljon az ifjú tehetségek már általános iskolai szinten történő szelekciójához, valamint hogy bekapcsolja őket a tehetséggondozás Kárpát-medencei hálózatába.

 

*A vers Forró Artúr-Zoltán alkotása (Zilahi Református Wesselényi Kollégium, VII.A.)

A fekete csucsor bogyólyán,

Mászik a kis hernyó,

Mellette a tátorján,

Amit rágcsál egy ló.

 

A tisztáson repdes a feketerigó,

Egyik bükkről a másikra,

Sötét az ég jaj de nem jó,

Jön a zvatar s a felhőket társítja.

 

A meggyvágó madár leszáll a fűbe,

A békászó sas csak ezt várja,

Rátekint a peszterce aljára,

De a meggyvágó elrepült odújába.

 

Az eső egyre jobban szakad,

A lapukon kevés hernyó marad,

Végül eláll az eső, zivatar,

Senki sem tudja, hogy a sas mit akar.

 

Minden állat ismét előbújik,

A víz a földbe elhúzódik,

A sas vadászik, de kevés sikerrel,

Éhes  ő mint mi reggel.

 

Végül a Nap elkezd lenyugodni,

                                                                                                                            Minden állat elkezd elhúzódni,

                                                                                                                            A Nap végleg lement,

                                                                                                                            S a természet ismét pihent.

 

Az erdélyi forduló díjazottjai a következők:

Versenyző neveOsztály

Iskola

VezetőtanárDíj
Biró Boglárka7Sükösd Ferenc Általános IskolaCseresnyés EszterI. díj
Farkas Izabella7Zajzoni Rab István KözépiskolaFarkas Erika AmáliaII. díj
Forró Artúr Zoltán7Zilahi Református Wesselényi KollégiumSzilágyi Emese MáriaIII. díj
Bartha Bernadett7Szent György Technológiai LíceumJoó Borbáladicséret
Baksa Zalán 7Petőfi Sándor Általános IskolaHatos Anna-Zsuzsannadicséret
Csibi Eduárd7Siklódi Lőrinc Általános IskolaBakos Anikódicséret
Csomor Anna 7Petőfi Sándor Általános IskolaHatos Anna-Zsuzsannadicséret
Fórika Milán7Fogarasy Mihály Általános IskolaForika Kinga-Emesedicséret
Tóth Sándor 7Székely Mózes Általános IskolaCseresnyés Eszterdicséret
Simon Réka7Kalotaszentkirályi Ady Endre IskolaTörök Tímea-Évadicséret
Máté Nimród7Szent György Technológiai LíceumJoó Borbáladicséret
Somorai-F B-Johanna7Petőfi Sándor Általános IskolaHatos Anna-Zsuzsannadicséret
Pál Gergő7Székely Mikó KollégiumCsia Kinga Emesedicséret
Fülöp Szende8Sükösd Ferenc Általános IskolaCseresnyés EszterI. díj
Nagy Csenge8Petőfi Sándor Általános IskolaHatos Anna-ZsuzsannaII. díj
Hunyadi Szabina 8Székely Mózes Általános IskolaCseresnyés EszterIII. díj
Sófalvi Diána8Székely Mózes Általános IskolaCseresnyés Eszterdicséret
Csíki Dorka8Áprily Lajos Általános IskolaCseresnyés Eszterdicséret
Antal Timea 8Petőfi Sándor Általános IskolaHatos Anna-Zsuzsannadicséret
Duma-Nagy Boglárka8Áprily Lajos Általános IskolaCseresnyés Eszterdicséret
Ujvári  Dóra8Onisifor Ghibu Elméleti LíceumIrsai Mónikadicséret
Mihály Eszter 8Kalotaszentkirályi Ady Endre IskolaTörök Tímea-Évadicséret
Vargyas Balázs8Fogarasy Mihály Általános IskolaForika Kinga-Emesedicséret

A versenyen a következő iskolák diákjai vettek részt (ábécérendben):

Áprily Lajos Általános Iskola, Parajd; Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely; Fogarassy Mihály Általános Iskola, Gyergyószentmiklós; Jósika Miklós Elméleti Liceum, Torda; Kaltoszentkirályi Ady Endre Iskola; Marosvásárhelyi Református Kollégium; Onisifor Ghibu Elméleti Líceum; Petőfi Sándor Általános Iskola, Székelykeresztúr; Petőfi Sándor Elméleti Líceum, Székelyhíd; Siklódi Lőrinc Általános Iskola; Sükösd Ferenc Általános Iskola, Alsósófalva; Székely Mikó Kollégium, Sepiszentgyörgy; Székely Mózes Általános Iskola, Felsősófalva; Szent György Technológiai Líceum, Erdőszentgyörgy; Zajzoni Rab István Középiskola; Zilahi Református Wesselényi Kollégium.

Eseménynaptár

2021. április

KeSzCsSzVa
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930