A Tempus Közalapítvány döntése értelmében a Nemzeti Ifjúsági Tanács (NIT) „Promoting and Improving Existing Methods of Youth Participation” (röviden: PRIME) című pályázata a 2022 és 2024 közötti időszakra.
A projekt általános célkitűzése az iskolai keretek közötti és önkormányzati ifjúsági részvételi formák értékalapú fejlesztése a Kárpát-medencében (Magyarország, Felvidék, Erdély), a mai fiatalokkal foglalkozó szakemberek (pedagógusok, ifjúsági referensek) leginkább indokolt problémáira reagálva: fiatalok megszólítása, bevonása. A partnerség alapja a tevékenységek szerinti csoportbontás (klaszter) kialakítása: ifjúsági szervezetek (Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége, Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzat, Nemzeti Ifjúsági Tanács), tudományos-oktatási szervezetek (Pécsi Tudományegyetem, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Selye János Egyetem) önkormányzati szervezetek és ombudsmani hivatal (Székesfehérvár MJV, Kovászna Megye Tanácsa, Oktatási Jogok Biztosának Hivatala).
Várható eredmények Magyarországon, illetőleg a Kárpát-medencében:
• Akkreditált (belső) továbbképzések: a projekt elsősorban a fiatalokkal foglalkozó tanárokat és közszolgálati tisztségviselőket szeretné képzeni és fejleszteni
o az új képzések a pedagógus-továbbképzésről szóló 277/1997. (XII. 22.) Korm. rendelet és a közszolgálati tisztviselők továbbképzéséről szóló 273/2012. (IX.28.) Korm. rendelet szerinti jegyzékekbe is felvételre kerülnének;
o a képzések mindegyikénél rendelkezésre fog állni elektronizált tananyag, illetve az e-learning képzések és a tréning formájában biztosított továbbképzések együttesen segítik a korszerű oktatás-módszertani elveknek való megfelelést (blended learning).
• Tudásközpont és információs portál: az ifjúság részvételét támogató pedagógusok és közszolgálati tisztviselők munkavégzéséhez kapcsolódó gyakorlati ismereteket, a szükséges kompetenciák fejlesztését, valamint a létező jó gyakorlatok szisztematikus feltárását és értékelését biztosító ágazati szakmai tudásbázis kidolgozása;
• Közösségszervezés: összesen 24 közösségszervező és -megtartó esemény megvalósítása (regionális: 21, nemzeti: 3), kiemelt hangsúlyt helyezve az ifjúság demokratikus részvételének értékalapú, pedagógiai-nevelési aspektusaira (Magyarországon), a magyar nemzetiségek aktív állampolgári részvételére a Kárpát-medencében (Erdélyben és Felvidéken);
• Szakpolitikai javaslatcsomag: a határon túli magyar közösségek támogatása, hogy már fiatalkorban – akár a nemzeti oktatási rendszerekben – megfelelő lehetőség álljon rendelkezésükre az aktív állampolgári részvételben, közösségeik megszervezésében és megtartásában;
• Szakmai anyagok tudományos szintű további vizsgálata: a projekt fejlesztésének alapja a terület tudományos-elemző szempontú értékelésének, elemzésének, illetve ehhez kapcsolódó publikációs tevékenységének a partnerség részről történő minél szélesebb körű támogatása.
• A projekt során elkészült szakmai anyagok munkanyelve a magyar. A szükséges szakmai anyagok célnyelvi (szlovák, román és angol) fordítása később esedékes.
• A finanszírozás során a koordinátor Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség a támogatási szerződésnek megfelelően a 40%-40%-20% (projektzárás utáni) finanszírozást vállalja a társult partnerek felé.
• Az önkormányzati szervezetek és az ombudsmani hivatal szerepe, hogy a helyi események megvalósulását, a képzések minőségbiztosítását, valamint a program közigazgatási képzési részét támogassák. A projekt szakmai tanácsadó testületét az Oktatási Jogok Biztosának Hivatala vezeti.
Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.
Kolozsvári Kar
Cím: 400193 Kolozsvár, Tordai út (Calea Turzii) 4. sz., Kolozs megye, Románia
Tel.: +40-364-401-458
Fax.: +40-364-410-069
E-mail: office@kv.sapientia.ro