Bemutattuk a Karon működő nemzetközi projektjeinket

Sapientia.ro Sapientia.ro
Neptun  ISSUU 
Bemutattuk a Karon működő nemzetközi projektjeinket
Bemutattuk a Karon működő nemzetközi projektjeinket
Bemutattuk a Karon működő nemzetközi projektjeinket

Három ERASMUS+ projekten dolgoznak párhuzamosan a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék oktatói: a kutatásmenedzsment témájú foRMAtion projekt, az EU biztonságáról és fenntarthatóságáról szóló EUSecure projekt, valamint a kisebbségi nyelvhasználatot megcélzó Listen projekt.

foRMAtion projekt - Kutatási menedzser, mint szakma az EU-ban: fogalmak, eszközök és gyakorlat

Az elmúlt időszakban igencsak kiéleződött az Európai Unió kutatási és innovációs alapjaiért folyó verseny, és egyre nagyobb igény mutatkozik az egyetemek, kutatási intézmények és más, kutatással foglalkozó intézmények és szervezetek részéről a kutatási pályázatok menedzsmenti feladatait felvállaló, jól képzett szakemberekre. Ez a felismerés hívta életre azt a nemzetközi konzorciumot, amelynek célja egy olyan képzési modul kidolgozása, amely könnyedén beépíthető bármely egyetem képzési kínálatába, ezáltal biztosítva az egyetemi hallgatók számára azt a lehetőséget, hogy képzett szakemberként a jövőben kutatási projektek, kutatóintézetek menedzsmenti és adminisztrációs feladatait a lehető legmagasabb szinten lássák el. A képzési modul kidolgozását és fejlesztését, annak az oktatási folyamatban történő tesztelését és a visszajelzések alapján történő korrigálását egy 8 tagú nemzetközi konzorcium vállalta magára. Ennek tagjai: Hétfa Kutatóintézet (Budapest), Corvinus Egyetem (Budapest), Institute of Studies for the Integration of Systems (ISSINOVA, Róma), Agency for the Promotion of European Research (APRE, Róma), Sociedade Portuguesa de Inovação (SPI, Portó), Universidade NOVA de Lisboa (Lisszabon), The Slovenian Forestry Institute (SFI, Ljubljana), Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (Kolozsvár).

Lezárult a képzés első éve, a Sapientián 10 hallgató végezte el a teljes kurzust, hasonló számokat lehet tapasztalni a lisszaboni NOVA Egyetemen és a budapesti Corvinuson is. Jelenleg a tananyagnak az oktatás alatti oktatói és hallgatói tapasztalatok és visszajelzések szerinti korrigálása, fejlesztése zajlik.

A nyár folyamán sor kerül a képzésben részt vett hallgatók számára szervezett mentorálási programra, melyre minden felsőoktatási intézmény két hallgatójának van lehetősége elmenni, hogy az elméleti tudást gyakorlati tapasztalatszerzéssel is kiegészíthesse egy szakmai szervezeti környezetben. A Sapientia hallgatói közül az egyik Budapesten, a másik Ljubljanában lesz gyakornok.

Középtávú céljaink, hogy a kifejlesztett tananyagot beépíthessük a Sapientia EMTE képzési kínálatába, valamint hogy a tananyagfejlesztés és az ezzel párhuzamosan zajló kutatás egy közpolitikai javaslattétel alapját kell képeznie: a kutatási menedzser és adminisztrátor (Research Manager and Administrator), mint szakma hivatalos elismertetése Romániában.

A projektben részt vesz: Szenkovics Dezső (programkoordinátor, szakértő) Török Ferenc és Szabó Árpád (oktatók).

EUSecure project - Szimulációval támogatott felsőoktatási intézmények szintű, masszív nyílt online tanfolyam

A projekt célja, hogy felhívja a fiatalok figyelmét a felmerülő biztonsági kihívásokra, és felkészítse az következő értelmiségi generációt a megfelelő döntéshozatalra. Több különböző kutatási cél és elvárt eredmény megfogalmazása között az egyik legfontosabb egy összefüggő, az európai biztonságot több aspektusból tárgyaló tananyag megfogalmazása és ennek bevezetése az egyetemek tantárgy-csomagjába.

Az EUSecure SimMOOC egy sor online és kevert modulból áll, amelyek egy kiválasztott biztonsági/fenntarthatósági kérdésre összpontosítanak, és egy részvételen alapuló és kiterjedt szimulációs gyakorlattal fejeződik be, amelyet speciálisan képzett személyzet moderál. A kurzus akkreditált szabadon választható tantárgyként jelenik meg a részt vevő egyetemek tanterveiben szimulációval támogatott tömeges nyílt online kurzusként. Összességében mintegy 2000 diák, tanár és egyéb érintett vesz részt a projektben.

A projekt több, az EU biztonság kérdésköréhez kapcsolódó, témakört párhuzamosan és összefüggéseiben vizsgáló kutatási egységet tartalmaz. Például: EU stratégiai autonómiája egy multipoláris világban, Nemzetközi kormányzás. Multilaterális intézmények, nemzetközi közjog és adminisztrációs lehetőségek, Cyber biztonság és a mesterséges intelligencia veszélyei (etikai, jogi, technológiai, döntéshozásban megjelenő veszélyek, Fenntartható fejlődés, környezetbiztonság és klímaváltozás, Pandémia-menedzsment stb.

A konzorcium tagjai: Ludovika – Nemzeti Közszolgálati Egyetem (Budapest), Fernando Pessoa Egyetem (Porto), Piraeus-i Egyetem (Piresus), Salento-i Egyetem (Lecce), Sapientia EMTE (Kolozsvár).

A projektben részt vesz: Tonk Márton (tudományos koordinátor), Török Ferenc (projektmenedzser), Sántha Ágnes, Szilveszter Szabolcs és Bíró Enikő (tudományos munkatársak).

Listen projekt

A Listen (Nyelvi önérvényesítés kisebbségi beszélők számára) Erasmus projekt 2019 szeptemberében indult, amelyben a Sapientia Kolozsvári kara több nemzetközi partnerrel dolgozik együtt, köztük a Valenciai Egyetemmel, az ELEN-nel (European Language Equality Network), a frízföldi Afûk-kal, az ír nyelvközösség Conradh na Gaeilge demokratikus fórumával, Wales nyelvtervezési szervezetével, az IATH-tal valamint az olaszországi CNR-ILC kutatóintézettel.

A Listen projekt célja egy olyan képzési módszertan kidolgozása, amely által a kisebbségi beszélők megtanulhatják, hogyan változtassanak a nyelvi viselkedésükön, illetve a szorongás legyőzve hogyan válhatnak anyanyelvük magabiztos használóivá. Erről bővebb információ a projekt honlapján olvasható.

A projekt keretében az egyetem Kolozsvári Kara olyan animációk elkészítését vállalta fel, melyek a készülő MOOC online kurzus részét képezik. Az első elkészült animáció több célt is szolgál: felhívja az erdélyi magyarok figyelmét a tudatos nyelvhasználatra és az anyanyelvi kommunikáció fontosságára, rövid, tömör formában összefoglalja a nyelvi önérvényesítés lényegét, emellett pedig ráirányítja a figyelmet a LISTEN projekt célkitűzéseire.

A projektcsapat kezdeményezett továbbá egy rövid kérdőívet, amely által olyan történeteket szeretne összegyűjteni, melyekben a kisebbségi beszélők beszámolnak arról, hogy hogyan sikerül asszertívan használniuk anyanyelvüket olyan helyzetekben, amikor egyébként hajlamosak lennének a többségi nyelvet választani. Számos ilyen helyzetet ismerünk: például amikor egy társaságban többségi beszélők is jelen vannak, üzletben, ügyintézés során, vagy amikor egy idegen személyről nem tudják eldönteni, hogy beszéli-e a kisebbségi nyelvet. A kérdőív ezen linken tölthető ki.

Az összegyűjtött történetek adalékul szolgálnak annak megértéséhez, hogy a kisebbségi beszélők, köztük az erdélyi magyarok milyen kihívásokkal szembesülnek anyanyelvük használata során, milyen sikerélményeik vagy kétségeik vannak. Emellett betekintést nyerhetünk más országok, régiók kisebbségi beszélőinek tapasztalataiba is.  Az eddig beérkezett történetek a honlapon olvashatóak.

A projektben részt vesz: Toró Tibor (projektmenedzser) és Kassay Réka (szakmai tanácsadó)


Sajtóanyag:

  

A természetben -Sapixel Nemzetközi Fotópályázat különkiadás-
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) és a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat (kHÖK) közös erővel szervezi meg a Sapixel Nemzetközi Fotópályázat különkiadását, melynek címszava A természetben.

A Spirál mostmár Netflixen is elérhető!
A rendező, dr. Felméri Cecília volt hallgatónk, jelenleg a Média Tanszék oktatója.

Micimackó, mutasd magad! – interjú dr. Vallasek Magdolnával
Mikor válik egy alkotás közkinccsé?

Dr. Weiszburg Tamás volt vasárnap a Vajdasági Televízió egyik meghívottja
A „Fókuszban” műsor keretében a szerbiai lítiumbánya ügyét járták körül.

dr. Poszet Szilárd a Telesuli legújabb adásában
A Környezettudomány Tanszék vezetője a Föld belső szerkezetéről tartott előadást.

Az orosz-ukrán konfliktus kapcsán adott interjút dr. Szenkovics Dezső, karunk dékánja
Az Erdélyi Magyar Televízió 24plusz című adásában beszélgettek.

XVII. Kárpát-medencei Környezettudományi Konferencia
Jelentkezési határidő: 2022. január 31. (online)

Online nyílt napot tart a PTE Művészeti Kar a sepsiszentgyörgyi festő és szobrász képzés kapcsán
Időpont: 2022. január 31., 10 óra.

OBSCURA. SÖTÉT. KAMRA.
Január 21-én, 18:00 órától lesz a második online fotókiállításunk megnyitója.

Lezajlott a Táncműveszet szakos hallgatók közös vizsgaelőadása
A Táncművészet szak a 2021–2022-es tanév első félévét záró gyakorlati kollokviumaiból egy egész estés, közönség előtt zajló táncelőadást tartott, mindkét évfolyam közreműködésével.

Ott leszünk a 22. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon
A tavalyi online kiadás után személyesen is találkozhatunk 2022. január 13–15. között Budapesten a 22. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon a Hungexpo A csarnokában, a KT17-es standnál. Akik pedig nem tudnak eljönni a rendezvényre, online csatlakozhatnak be .

KáVéPONT Sapientia címmel indítottuk el kari podcast-sorozatunkat
Az első epizódban dr. Murádin János Kristóf mesél a makettezésről és bemutatja gyűjteményét.

Kiállításra kerül a Sapixel Nemzetközi Fotópályázat 50 legjobb fotója.
A kiállítás megnyitója január 8- án, 16 órától lesz a Szabók bástyájában (Turnul croitorilor, str. Baba Novac 2.)

XII. Kari Tudományos Diákköri Konferencia - Felhívás
A XII. Kari TDK-ra 2022. május 19–21. között kerül sor.

Tudományos előadássorozaton vesz részt karunk oktatója, dr. Urák István
Április 20-án 17:00 órai kezdettel tart előadást Nyolc lábbal a tőzeglápban címmel az OTDK rendezvénysorozatán.

Erdélyből csak sapientiás hallgatók hoztak első díjat az idei OTDK-ról
A kiemelkedő eredményről a múlt pénteki, június 14-ei 3. Romániai Felsőoktatási Tehetséggondozó Fórumon esett szó.

Két helyezés az OTDK Művészeti és művészettudományi szekciójában
Média Tanszékünk két hallgatója kapott díjat a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencián, a Mozgókép és a Művészetelmélet tagozatban.

Első díjat és különdíjat is nyert Varga Szilvia az OTDK-n
A Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék elsőéves mesterise a Társadalomtudományi szekció Politikatudomány I. tagozatában remekelt.

Háromszoros OTDK-siker: kiváló eredményeket értek el a Környezettudományi Tanszék hallgatói
Második díjakat hoztak a Kolozsvári Kar diákjai a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia szekcióin.

Új köntösben a Kari TDK-k: OTDK-kvalifikációk és alkotói szekció is várható
Sajtótájékoztató keretében beszéltünk a 2018. április 25–26. között zajló VIII. Kari Tudományos Diákköri Konferenciáról.

Hallgatóink a XXXIII. OTDK-n
A Műszaki Tudományi Szekcióban két I. helyezést, a Kémiai és Vegyipari Szekcióban egy III. díjat, az Agrártudományok Szekcióban pedig négy különdíjat nyertek.

OTDK reklámfilm
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia 2015-ben Kolozsváron szervezi meg a Fizika, Földtudományok, Matematika szekciót (FiFöMa) első alkalommal Magyarország határain kívül.

OTDK először Kolozsváron
Az OTDK történetében elsőként, 2015-ben a Fizika, Földtudományok és Matematika, azaz FiFöMa szekció Magyarország határain kívül kerül megszervezésre Kolozsváron.

Különdíjat nyert az OTDK-n Búzás Annamária
A magyarországi Országos Tudományos Diákköri Konferencia XXX. jubileumi rendezvényének házigazdája a Zsigmond Király Főiskola volt.

Csitul-e a kazahsztáni belviszály? - Dr. Szenkovics Dezső interjúja a Kolozsvári Rádióban
Rostás-Péter István meghívására a Kolozsvári Rádió Tetőterasz című műsorának volt meghívottja dr. Szenkovics Dezső, karunk dékánja.

Végzős egyetemisták, mesteris hallgatók és doktoranduszok számára hirdet pályázatot Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa
A jelentkezési űrlapot 2022. január 31-ig (postabélyegző dátuma) lehet leadni és még aznap 15 óráig szükséges a jelentkezési lapot a fent említett e-mail címre elküldeni.

Különdíjat kaptunk a CineMAiubit 2021-es kiadásán
Kihirdette győzteseit a bukaresti I. L. Caragiale Színház- és Filmművészeti Egyetem diákfilm-fesztiválja, a CineMAiubit.

European University Film Awards 2021-ben is
A Hamburgi Filmfesztivál és az Európai Filmakadémia (EFA) kortárs európai filmkultúrát népszerűsítő projektjében 2017 óta veszünk részt.

Elrajtolt az Inzert
November 27-én került adásba az Erdélyi Figyelővel közös diákrovatunk első adása.

PÁLYÁZAT rangos nemzetközi (D1, Q1, Q2-es) szakmai folyóiratban közölt cikkek publikálási költségeinek a térítésére – 2022
Pályázási időszak: 2022 január 5–23. A pályázat célja a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem keretében dolgozó főállású oktatók külföldi publikációs tevékenységének a támogatása, a kiemelkedő tudományos eredmények láthatóságának a javítása, valamint az intézmények nemzetközi elismertségének a növelése.

Pályázati felhívás tudományos, illetve oktatási kiválósági eredményekre megítélhető minősítési bérkiegészítésre – 2022
A pályázat benyújtásának határideje 2022. január 23., 20 óra. A minősítési bérkiegészítésre a meghirdetésben szereplő időszakban, az oktató által 4 legjobbnak ítélt tudományos, illetve oktatási munkával lehet benevezni, a Sapientia EMTE szenátusa által elfogadott módszertan szerint.

PÁLYÁZAT nemzetközi tudományos konferenciákon, művészeti fesztiválokon és kiállításokon való részvétel támogatására – 2022
Pályázni lehet a 2022. március 1. és december 31. közötti időszakban megrendezésre kerülő, rangos nemzetközi konferenciákon, művészeti fesztiválokon és kiállításokon való személyes vagy online részvételre. Pályázási időszak: 2022. január 5 – február 10.

Elismerő Oklevélben részesült karunk Média Tanszéke
A tanszék művészeti oktatásban elért teljesítményét díjazták

Sapis eredmények a Price Media Law Moot Court Competition nemzetközi médiajogi versenyen
Jogászaink közül került ki a legjobb szóbeli érvelő és miénk a leglelkesebb csapat!

Bocskai-díjak átadásával zártuk a jubileumi 20. évfordulós évet
Ünnepi szenátusi üléssel zárta huszadik jubileumi évét a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 2021. december 17-én, melynek keretében két Bocskai-díjat adtak át. Karunk dísztermében köszönték meg dr. Trócsányi László európai parlamenti képviselő, Magyarország volt igazságügyi miniszterének támogatását, illetve dr. Dávid László egyetemi szenátusi elnök, a Sapientia EMTE volt rektorának munkáját.

Pénteken lezárul a Magyar filmtörténeti vetítéssorozatunk
Fábri Zoltán 1976-os Az ötödik pecsét című filmjével zárjuk a magyar filmtörténetre fókuszáló online sorozatunkat.

Balassi Bálint-ösztöndíjprogram, Klebelsberg Kuno tehetséggondozó ösztöndíj
A Külgazdasági és Külügyminisztérium ösztöndíjpályázatot hirdet a 2022-es évben a magyarországi, szülőföldi és csehországi felsőoktatási intézményekben tanulmányokat folytató határon túli magyar hallgatók és vezetőtanáraik részére.

Pálfi István Ösztöndíj 2021- pályázati kiírás
A Pálfi István Régiófejlesztési Alapítvány ösztöndíj pályázatot hirdet a területfejlesztéshez, kiemelten a határon átnyúló fejlesztésekhez, EGTC-khez kapcsolódó témakörben a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával, és az Edutus Egyetem szervezésben való közreműködésével.

Sapientiás diákok nyerték az MCC Smart City Challenge 2021 versenyt
Az Innovative Future nevű csapat tagjai Ilyés Kinga (Jog, IV. év), Oláh Erik (NKET, III. év), Siklodi Lilla (KT, II. év).

Államvizsgafilmünk az oroszországi Kinoproba fesztiválon
Makkai Zsófia A piros kabát c. filmje kerül bemutatásra a jekatyerinburgi filmszemlén.

Mindset-konferencia: EU-s hatáskörök – jogi vergődések a korlátok és a lehetőségek között
2021. november 12-én 17:30-tól a Hunyadi Mátyás díszteremben.

Kolozsvári innovációs alap és kísérleti alap
A programba 2021. november 15-ig nevezhetnek 16-26 évesek Kolozsvárról, 2-5 fős csapatokban.

Elindult a jelentkezés a Herman Ottó Kárpát-medencei Biológia Verseny Erdélyi fordulójára
Jelentkezési határidő 2022. február 4.

Hallgatóink a MCC Smart City Challenge 2021 versenyen
A kolozsvári hallgatók csapatának neve Innovative Future, tagok: Ilyés Kinga, Oláh Erik, Siklodi Lilla.

Filmjeinket díjazták a Pannonfílingen
November 6-án tartották meg a Pannonfíling Mozgóképes Találkozó 17. kiadását Veszprémben.

Film-fotós szakkönyvadomány érkezett a Tonk Sándor Könyvtárba
Török Gáspár, marosvásárhelyi fotóművész lánya közel 600 szakkönyvet ajándékozott karunk könyvtárának.

Az erdélyi hivatásos táncegyüttesek vezetőivel találkozott karunk dékánja és a Táncművészet szak néhány oktatója
A találkozó témája a táncegyüttesek és a kar szakmai együttműködése volt.

Járványügyi rendelkezések november 8-tól az országos szinten elrendelt vészhelyzet időszakára
A jelenléti oktatás minden egyetemi helyszínen történő folytatása/újrakezdése érdekében a Szenátus járványügyi rendelkezések életbe léptetését fogadta el.

Rendezőasszisztens workshop Bagota Bélával
Október 29-én, 10:00–16:00 között, Google Meet-en.

Szabó István utolsó filmje a Magyar Filmtörténeti Vetítéssorozatunkban
A 2020-as Zárójelentést október 29-én, 18:00-tól vetítjük online.

Hallgatónk, Polacsek Zsófi államvizsgafilmje a lengyel Demakijaż filmfesztiválon
A női alkotókra fókuszáló fesztivál október 27–30. között kerül megrendezésre a lengyelországi Lublinban.

Karunk újabb nemzetközi projektben vesz részt
Nemzetközi Találkozóra került sor október 23–24-én a LISTEN – Nyelvi Önérvényesítés Kisebbségi Beszélők számára című ERASMUS+ projekt keretében.

Őszi túra a Túri-hasadékban
Végigjártuk a diákokkal a remekül kiépített Túri-hasadék Natura 2000 természetvédelmi területet.

Az Alexandre Trauner Art/Film Fesztiválon jártak hallgatóink
Október 12–17. között került megszervezésre a szolnoki ATAFF filmfesztivál, ahol a főszerepet ezúttal is a film és a látványtervezés kombinációja kapta.

In memoriam Sorin Botoșeneanu (1952 – 2021)
Reformer, operatőr, egyetemi tanár. Elhunyt a bukaresti I.L. Caragiale” Színház- és Filmművészeti Egyetem (UNATC) professzora, a Film Kar egykori dékánja.

„Nekünk ki kell tartanunk itt, Erdélyben” - interjú karunk dékánjával, dr. Szenkovics Dezsővel
,,Az embernek az a küldetése Gándhí szerint, hogy tetteivel, életmódjával hozzájáruljon az erőszakmentes, becsületes, fenntartható világ megvalósulásához."

dr. Sztranyiczki Szilárd tanulmánya a Revista de Dreptul Familiei kiadványban
Apaság a halál után: az in vitro post mortem megtermékenyítési eljárások joghatásai címmel közölt tanulmányt karunk dékánhelyettese.

Jogászhallgatóink látogatása a vatikáni bíróságon – interjú
A Jogtudományi Intézet hallgatói szeptember 1-jén ellátogattak a Vatikánállami Bíróságra római szakmai kirándulásuk keretében.

Volt hallgatónk, Besenyei Katalin sorozatterve győzött az idei Hypewriteren
Angyaltrombiták című, emberkereskedelem áldozatairól szóló koncepciója nyerte el a Hypewriter 10 ezer eurós fődíjat, valamint a lehetőséget, hogy pályaművéből pilot készüljön.

Megjelent az Egyetemi Kutatási Program pályázati kiírása a 2022/2023-as tanévre
A pályázás kizárólag a KPI honlapján elérhető KPIOR online rendszeren keresztül történik 2021. október 12 – november 5. között.

Megjelent a Székely Előfutár Ösztöndíj 2021. évi pályázati felhívása
November 10. éjfélig várják olyan erdélyi származású és itteni lakóhellyel rendelkező hallgatók jelentkezését, akik kutatásban vagy művészeti alkotómunkában vesznek részt.

Megjelent a 2021-es pályázati felhívás a Kárpát-medencei Tehetségkutató Alapítvány programjában való részvételre
A kiválasztott tehetségek egyénre szabott támogatásban részesülnek.

Kortárs fotó/művészet magyarországi magángyűjteményekben I-II.
Október 19-én és 20-án dr. Ébli Gábor, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója tart vendégelőadást karunkon.

Wabi-sabi címmel nyílt kiállítása Mira Marincașnak a Visor Székelyföldi Fotófesztiválon
A kiállítás október 17-ig megtekinthető a sepsiszentgyörgyi Tein teázóban.

Újabb filmes fesztivál, újabb Sapis díjazottak
A 21. Filmtettfeszten két volt hallgatónk, Medve Ferenc és László Barna is díjban részesült.

Töretlen lendülettel és megújult arculattal hirdet Nemzetközi fotópályázatot a Kolozsvári Hallgatói Önkormányzat és a Sapientia EMTE Kolozsvári Kara
Határidő: 2021. november 1.

Kiegészítő Erasmus+ pályázati felhívás programországban megvalósuló oktatási célú mobilitásra (STA) a 2021/2022-es tanévben (KA103)
A Sapientia EMTE kiegészítő pályázatot hirdet oktatási célú Erasmus+ mobilitási támogatás elnyerésére a 2021/2022-es tanévben azoknak, akik 2020-ban nem pályáztak.

Herman Ottó-éremmel tüntette ki a Magyar Természettudományi Társulat karunk oktatóját
A kitüntetést dr. Tonk Szende egyetemi docens, a Környezettudomány Tanszék oktatója vehette át 2021. október 5-én.

Volt hallgatóink munkáit díjazták a 29. Alter-Native filmfesztiválon
Buzási Gyopár a zsűri különdíját kapta meg, a fődíjas film vágásáért pedig Dunai László felelt.

Húsz tanév együtt – jubileumi évfordulós Egyetem Napját szerveztek Csíkszeredában
Közösségi futással, kiállításokkal, pódiumbeszélgetéssel, koncertekkel, díszünnepséggel, majd egy kis zenés-táncos mulatsággal ünnepeltünk.

ELMARAD - Folytatódik az Egyetemi Esték rendezvénysorozatunk
Október 28-án, hosszabb kihagyás után dr. Zachar Péterrel Krisztiánnal folytatódik szakmai előadássorozatunk.

Felhívás jelentkezésre – ismét elindítja tutori programját a Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok tanszék
A hallgatók bejelentkezésének határideje 2021. október 6.

Pályázati felhívás: Erasmus+ hallgatói tanulmányi mobilitás a 2021/22-es tanév II. félévében
Az Európai Unió Erasmus+ Programjának keretében a Sapientia EMTE pályázatot hirdet hallgatók számára tanulmányi mobilitáson való részvételre a 2021/2022-es tanév második félévében.

Kiegészítő Erasmus+ pályázati felhívás felsőoktatási munkatársak programországban megvalósuló képzési célú mobilitására (STT) a 2021/2022-es tanévben
A Sapientia EMTE kiegészítő pályázatot hirdet programországban megvalósuló képzési célú Erasmus+ mobilitási támogatás elnyerésére a 2021/2022-es tanévben azon felsőoktatási munkatársaknak, akik 2020-ban nem pályáztak.

A szatmári béke 310. évfordulójára készítettek filmet másodéves hallgatóink
Vendégoktatónk, a projekt vezetője Balogh Zsolt így nyílatkozik: „310 évvel a szatmári béke megszületése után a Sapientia EMTE, Média Szakának másodéves hallgatói ötven perces filmösszeállítással emlékeztek az eseményre.

Karunkon járt Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter
A találkozón dr. Balog Adalbert rektorhelyettes, dr. Szenkovics Dezső dékán, dr. Tonk Szende egyetemi docens és dr. Poszet Szilárd, a Környezettudomány Tanszék vezetője képviselte az egyetemet és a Kolozsvári Kart.

Györgyfalvára látogattak elsőéves hallgatóink
Farkas Boglárka gyártásvezetőnk beszámolója az évnyító terepgyakorlatról, ahol a 2021-2022-es tanév első terepmunkája vehette kezdetét Balogh Zsolt vezetésével.

Egy frissdiplomás zöldfülű feljegyzései egy nagyjátékfilm forgatásról
Lezárultak egykori hallgatónk, Moldovai Katalin első nagyjátékfilmjének forgatási munkálatai, amiben oktatónk és hallgatóink is részt vettek. Elsőéves mesteris hallgatónk, Képiró Dorottya beszámolója a forgatásról:

Jubileumi Egyetem Napja a Sapientia EMTE-n
A Sapientia EMTE 2001. október 3-án nyitotta meg kapuit, amelynek 20. jubileumi évfordulóját idén Csíkszeredában ünnepeljük. Október 2-án ingyenes zenei programra várunk minden érdeklődőt.

COVID-19 helyzet a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának diákjai körében
Karunkon 2021 szeptemberében felmérés készült, melynek célja a diákok átoltottsága, fizikai oktatásról alkotott véleménye és a COVID-19 járvánnyal kapcsolatos félelmeinek feltárása volt.

Jog a gyakorlatban - 3. hallgatói jogesetmegoldó szakmai tábor
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Jogtudomány Intézete 2021. szeptember 24-27. között rendezte meg a „Jog a gyakorlatban - 3. hallgatói jogesetmegoldó tábor” c. nemzetközi hallgatói versenyt Kolozsváron.

Toamnă la Voroneţ: két államvizsgafilmünk a Gura Humorului-i fesztiválon
41. alkalommal kerül megrendezésre a nagy múltú film-, diaporáma- és fotófesztivál október 6-10. között a Suceava megyei Gura Humorului településen.

Két Sapientiás film a 29. Alter-Native versenyprogramjában
25 animációs film, 11 kisjátékfilm, 2 dokumentumfilm és 2 kísérleti film alkotja idén az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál összesen kilenc órás versenyprogramját.

Medve Ferenc államvizsgafilmjét díjazták a gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztiválon
A Méhnek lenni (Being a Bee) a legjobb Kárpát-medencei Filmszemle / A Kárpát-medence természeti értékei-Természetfilmek-rövidfilmek kategóriájának első díjában részesült.

Az Oscar-díjas Mephisto-val folytatódik a Magyar filmtörténeti vetítéssorozatunk
Szabó István 1981-es alkotását szeptember 24-én, 18:00 órai kezdettel nézhetik meg az érdeklődők.

Volt hallgatóink, Visky Ábel és László Barna filmjeit is díjazta a VI. Ars Sacra Filmfesztivál
Tegnap este véget ért a VI. Ars Sacra Filmfesztivál a budapesti Tabán Art Moziban. A záróünnepségen két erdélyi alkotó filmjét is díjazták.

Jelenlegi és volt hallgatóink filmjei az idei Filmgaloppon
7. alkalommal került megrendezésre a Filmtettfeszt versenyszekciója. Díjátadó október 9-én a Victoria moziban.

A Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Tanulmányok Tanszék kirándulása Sebesvárra
A járványhelyzet miatti hosszú szünet után végre ismét megszervezhették a korábbi években hagyományossá vált tanszéki kirándulást.

Első Magyar Jogi Könyvszalon szeptember 18-án Budapesten
A kiállítók között a Sapientia EMTE is szerepel a Forum Iuris könyvkiadóval. Kedvezményes könyvvásár, könyvbemutatók, exkluzív dedikálási lehetőségek, híres jogászok, színvonalas szakmai programok, díjátadók.

Három sapientiás rendező alkotása nézhető a 6. Ars Sacra fesztiválon
Szeptember 13–19. között kerül megrendezésre a szakrális értékek és a hit erejének bemutatását célul kitűző filmfesztivál hatodik kiadása.

Ismét elindul a foRMAtion fakultatív kurzus a Sapientián
A Kutatási menedzsment mint szakma az EU-s ökoszisztémában nevű fakultatív kurzus második alkalommal indul egyetemünkön.

A Sapientia EMTE titkárt keres sepsiszentgyörgyi képzési helyszínére
Jelentkezési határidő: 2021. szeptember 13, hétfő, 12 óra.

Őszi felvételi a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán
Légy te is egyetemista Kolozváron! Iratkozz fennmaradt helyeinkre szeptember 1–9. között!

Tanévkezdés a kolozsvári Sapientián - 2021/2022
Visszatér az élet az épületünkbe! Jelenléti oktatással indul a Sapientia EMTE új tanéve szeptember 13-án.

Hallgatónk filmje a Filmul de Piatra fesztiválon
Polacsek Zsófi A madarak nem tévednek el c. államvizsgafilmje versenyen kívül kerül bemutatásra.

Véget ért a Nyitott Kapuk Kolozsváron nevű, középiskolásoknak szóló rendezvénysorozat
A NyKK nyár elején indult azzal a céllal, hogy a kamaszok egy online év után kimozduljanak szobájuk kényelméből.

Ilyen volt 12. Kolozsvári Magyar Napok - Sapientiás szemmel
Húszéves a Sapientia EMTE névvel szervezett programsorozatot egyetemünk a 12. KMN keretén belül.

Húszéves a Sapientia EMTE – programpontjaink a 12. Kolozsvári Magyar Napokon
Idén is izgalmas programokkal várjuk a magyar napok résztvevőit: számos filmvetítés, könyvbemutatók, kerekasztal-beszélgetések, fotókiállítások.

Volt hallgatónk, Farkas Boglárka államvizsga filmje a Film 4 Fun fesztiválon
25 rövidfilm versenyzik a fesztivál idei, 13. kiadásának versenyprogramjában.

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem pályázatot hirdet gyártásvezetői munkakör betöltésére
Munkavégzés helye: Kolozsvár Foglalkoztatás jellege: meghatározatlan idejű, teljes normás állás (napi 8 óra).

Sapientia.ro

Sapientia - Erdélyi Magyar Tudományegyetem

Sapientia EMTE

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a romániai magyarság önálló egyeteme Európában, melynek célja nemzeti közösségünk oktatásának és tudományos életének elismert szakmai színvonalon való művelése.

Kapcsolat

Kolozsvári Kar

Cím: 400193 Kolozsvár, Tordai út (Calea Turzii) 4. sz., Kolozs megye, Románia

Tel.: +40-364-401-458
Fax.: +40-364-410-069

E-mail: office@kv.sapientia.ro

btz webdesign